Yurt Dışından İlik Donörü Olmak İsteyenler

1. Amerika' dan ilik donörü olmak isteyenler


1.http://marrow.org/Join/Join_the_Registry.aspx gidip online başvuru yapıyorsunuz.

2. Size 4 tane pamuk çubuğundan oluşan bir kit gönderiyorlar ve o pamuk çubuklarıyla ağzınızın çeşitli bölgelerini ve dişlerinizi fırçalayıp geri gönderiyorsunuz.

Evet, hepsi bu kadar. Ve hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Amerika'daki bu kuruluş ile Ankara ilik bankasının bağlantısı varmış. Buradan bir eşleşme olduğunda, Ankara bilgilendiriliyormuş.


2. Hollanda' dan ilik donörü olmak isteyenler  • İlk aşamada https://europdonor.nl/donor/aanmelden sayfasından kayıt yaptırmak gerekiyor.       ( Ne yazık ki site Hollandaca ama google'ın çeviri hizmetleri ile okumak mümkün)
  • Daha sonra başvurunuzu takiben verdiğiniz adrese bir kit gönderiliyor
  • Bu kit kulak çubuklarına benzeyen çubuklar içeriyor. 
  • Tükürük örnekleri bu çubuklarla alınıp verilen adrese gönderiliyor.
  • Doku kodu bu tükürük örneklerinden belirlenerek sisteme kaydediliyor. 

3. Almanya' dan ilik donörü olmak isteyenler


DKMS (Deutsche Knochenmarkspenderdatei/Alman Ilik Bankasi)
 

Online kayıt
Online kayıt olarak, büyük bir rahatlık içerisinde evinizden bağışçı olarak bilgi bankamıza adınızı yazdırabilirsiniz. Bunun için sadece aşağıdaki formu doldurun, pamuk çubuklarını içeren bir kayıt olma setini evinize gönderelim. Bu pamuk çubuklarıyla yanak içinden yanak mukozası örneği alacak ve seti bize geri göndereceksiniz. Yanak mukozası örneğinin analiz sonuçlarını bilgi bankamızda saklayacağız ve anonimleştirilmiş (kimliğiniz belli olmayacak) şekilde tüm dünyadan hastaların aramalarına açacağız. Bundan dolayı sizin için herhangi bir masraf meydana gelmeyecektir. Ancak, kayıt olma sürecinin masraflarını en azından kısmen karşılayan her bağışçı bizi ayrıca sevindirir.

Birden fazla kişi birlikte kayıt olmak istiyorsanız, beş adede kadar kayıt olma seti isteyebilirsiniz. Daha fazla sayıda sete ihtiyacınız varsa, lütfen Briefspenderbetreuung@dkms.de adresimize e-posta mesajı gönderin ya da bizi telefonla arayın. (0221/ 94 05 82 - 0)

Online kayit icin:

https://www.dkms.de/home/tr/bagisci-olmak/kayit.html


Kaynak: www.dkms.de


4. İngiltere' den ilik donörü olmak isteyenler
Kaynak: Gamze Akbaş için hazırlanan blog sitesi1 yorum:

  1. Bir İmza Bir Umut. Çocuklarımızın yeniden hayata, oyunlarına dönmesi için bir imza atabilirsin. İlik bankalarında ki kanların test edilmesi için kampanyamıza destek olabilirsin.
    http://www.change.org/tr/kampanyalar/say%C4%B1n-mehmet-m%C3%BCezzino%C4%9Flu-ilik-bekleyen-binlerce-%C3%A7ocu%C4%9Fumuz-i%C3%A7in-ilik-bankalar%C4%B1nda-bekleyen-kanlar-test-edilsin#

    YanıtlaSil